Čím svobodnější Rusko, tím bezpečněji v Evropě | Marek Hilšer
Přejít na hlavní navigaci
Sociální sítě

Mrkni na moje sociální sítě


Drobečková navigace

Čím svobodnější Rusko, tím bezpečněji v Evropě

Rusko není jenom Kreml, v této zemi žije celá řada kritických novinářů, odvážných obránců lidských práv, ale i běžných občanů, kterým se agresivita Kremlu nelíbí stejně jako nám.

Proto jsme s 17 kolegy ze Senátu a Poslanecké sněmovny minulý týden představili platformu Přátelé svobodného Ruska. Chceme podporovat demokraticky smýšlející Rusy a spolupracovat s nimi. Skupina podobná té naší funguje i v rámci Evropského parlamentu, kde jsem naši iniciativu vedle zástupců Francie, Polska a Litvy začátkem tohoto týdne představil. Diskuze byla podnětná a inspirativní, bylo zajímavé si poslechnout mimo jiné Leonida Volkova, předsedu štábu Alexeje Navalného.

Jednoznačně jsme se shodli, že vzhledem k pokračující ruské agresi proti sousedům a Západu, sílícím represím proti občanské společnosti, novinářům, opozici i pokojným demonstrantům v Rusku samotném, musí Evropa důkladně revidovat svou strategii vůči Moskvě. Vedle nekompromisního postoje unijních institucí s tvrdými sankcemi vůči agresivním výpadům Putinova diktátorského režimu je třeba nabídnout pomocnou ruku ruské občanské společnosti, nezávislým novinářům a disidentům. Můžeme tak navázat na naši tradici už od dob masarykovské Ruské akce, kterou vláda ČSR vyhlásila v roce 1921 za účelem pomoci ruským občanům prchajícím před bolševickým terorem.

Očekávám, že A. Babiš i T. Petříček na jednání EU tento týden tuto pozici jednoznačně podpoří. Kremlu je čím dál agresivnější, jak vůči vlastním lidem, tak vůči nám. Je nebezpečně naivní si myslet, že ho půjde nějak “uchlácholit”. Rozumí jenom jazyku síly.

Dále jsme se shodli na potřebě vytvořit koalici napříč parlamenty demokratických zemí ke vztahům s Ruskem. Podobně úspěšně funguje platforma stran vztahů s Čínou. Podpora svobodomyslných Rusů a tamější občanské společnosti i prostřednictvím meziparlamentního dialogu není „pouhým“ morálním gestem, ale je to také v zájmu celého demokratického společenství. Čím svobodnější bude ruská společnost, tím bezpečněji bude v Evropě a České republice.