Vyjádření k nominaci Hany Lipovské do Rady ČT
Biskupská konference a její kandidátka do Rady ČT H. Lipovská se nemohou vyhnout podezření, že se staly nástrojem obchodních zájmů Kellnerovy finanční skupiny PPF.
H. Lipovská je spolupracovnicí J. Bobošíkové a významnou figurou politického Institutu Václava Klause (IVK), jehož dominantním sponzorem je finanční skupina PPF. Jen v roce 2018 poslal Kellner instituci částku 10 mil. Kč. PPF nedávno koupila soukromou televizi Nova. Lipovská ve svém životopise uvádí, že byla v letech 2015-2019 zaměstnána v Institutu V. Klause, kde do současnosti figuruje v organizační struktuře. Lze tedy dovozovat, že její aktivity pro IVK jsou podporovány PPF.
Lipovská je známá tím, že ostentativně odmítá veřejnoprávní média, nechápe jejich smysl a prosazuje jejich zrušení. Ve svých rozhovorech uvádí, že pro mediální službu stačí jen média soukromého sektoru. Jinými slovy společnost nepotřebuje veřejnoprávní televizi. Je zřejmé, že tato ideologická strategie zapadá nejen do kontextu působení Institutu V. Klause, ale vyhovuje i majitelům privátních medií a televizí. Mezi ně dnes patří i Kellner. Oslabení významu veřejnoprávní televize nebo dokonce její zrušení zapadá do obchodních zájmů finanční skupiny PPF. Obecně platí rovnice, čím méně konkurentů na televizním trhu, tím více stoupá sledovanost pořadů privátním televizím, a tím i výnosy z reklamy.
Členové Rady ČT mají přístup k citlivým informacím o ČT a mohou ovlivňovat její strategii a směřování. To může být velkou výhodou pro obchodní zájmy PPF. V kontextu nedávných zpráv o tom, jak neeticky Kellnerova firma Home Credit přes různé nastrčené prostředníky ovlivňovala mediální obraz o Číně, kde má své obchodní zájmy, vzniká zcela legitimní obava, že Lipovská představuje dalšího trojského koně této finanční skupiny.
Přestože Česká biskupská konference (ČBK) prostřednictvím kardinála D. Duky, podporovatele V. Klause, ve své odpovědi na otevřený dopis senátorů veřejnost ujišťuje, že existence a kvalita veřejnoprávních médií jí leží na srdci, je zarážející, proč nominuje právě osobu, která hlásá jejich zrušení. ČBK argumentuje tím, že Lipovská je zdatná ekonomka s darem vysvětlování a její znalost veřejných financí může být v Radě ku prospěchu. Mohli bychom očekávat, že náboženská organizace do Rady vyšle respektovaného zástupce s agendou v oblasti náboženství. To je nepochybně legitimní a srozumitelné. Ale když už vrcholní představitelé katolické církve sledují vysvětlování ekonomické problematiky a finanční kontrolu České televize, jak lze usuzovat z odpovědi předsedy ČBK, je vážnou otázkou, proč Konference nevybrala zdatného ekonoma nebo ekonomku s nezávislým profilem bez vazeb na PPF, který by nebudil takové kontroverze. Biskupové mají nepochybně pravdu v tom, že je v zájmu veřejnosti, aby byly členové Rady kritičtí a pracovali pro zkvalitnění veřejné mediální služby. Avšak působí absurdně, když tento cíl sledují vysláním někoho, v jehož ideologickém programu je jejich zrušení.
V jistém ohledu nominace H. Lipovské symbolicky připomíná příběh české privatizace, kdy do podniků byly vyslány osoby, které je v mnoha případech vytunelovaly a přivedly na buben.
Jako člen horní komory Parlamentu ČR mám povinnost se proti oligarchizaci veřejného prostoru ozvat a je na nás všech, jak dalece si to necháme líbit.