Přejít na hlavní navigaci
Sociální sítě

Mrkni na moje sociální sítě


Drobečková navigace

Online seminář Represe proti ruské společnosti ve volebním roce 2021

Putinův režim se před nadcházejícími volbami do ruské Státní dumy rozhodl udělat všechno pro to, aby umlčel domácí kritiky a usnadnil si tak setrvání u moci i po zářijových parlamentních volbách do ruské Státní dumy. V poslední době se proto vedení v Kremlu rozhodlo přijmout celou sérii legislativních opatření, které mají za cíl zdecimovat občanskou společnost, nezávislá média, a nakonec i politickou opozici. 

V kontextu sílících represí se zhoršují také vztahy mezi Ruskem a Západem, včetně České republiky. Poslední domácí vývoj v Rusku společně s otravou a následným zadržením nejvýraznějšího ruského opozičníka Alexeje Navalného a situací v Bělorusku ochromily česko-ruské vztahy a bilaterální konzultace na vysoké úrovni, ke kterým se před několika měsíci rozhodla česká vláda.

Co se tedy v Rusku dnes děje a hrozí kvůli novým zákonům ruským neziskovkám opravdu zánik? Jak na to může česká diplomacie a její aktéři v rámci rusko-českých a evropských vztahů reagovat? Jak pomoci perzekvované občanské společnosti, nezávislým médiím a opozici v Rusku i mimo něj? Jakou roli v česko-ruských vztazích hrají Senát a Poslanecká sněmovna PČR a které kroky by mohly a měly realizovat? Právě těmito otázkami se bude  briefing zabývat.