Přejít na hlavní navigaci
Sociální sítě

Mrkni na moje sociální sítě


Drobečková navigace

Konference a výstava ke stému výročí narození Andreje Sacharova

Rok 2021 je v ruské liberální části společnosti považován za rok Andreje Sacharova. Ten se narodil 21. května 1921 a jeho život dodnes mnohé fascinuje a inspiruje. Z jaderného fyzika, který se podílel na vývoji atomové a vodíkové bomby se postupně stal významný sovětský lidskoprávní aktivista, politický vězeň a hybatel celospolečenských změn v SSSR během období Perestrojky. Jeho odkaz je dodnes živý a v dnešním Rusku, které znovu směřuje k potlačování základních lidských práv, navýsost aktuální. U příležitosti stého výročí narození Andreje Sacharova proběhne v Senátu za účasti partnerů z Ruska (Sacharovovo centrum, sdružení Memorial) konference. 

Z důvodu protiepidemických opatření se konference osobně zúčastní pouze vystupující.

Celý záznam konference zde.

Shrnutí konference a výstavy zde

Po skončení konference bude slavnostně zahájena výstava „Andrej Sacharov — člověk epochy“.

Výstava pojednává o životě Andreje Sacharova a přibližuje jeho činnost jak jaderného fyzika, tak i jeho roli nejznámějšího sovětského disidenta a obhájce lidských práv. Jedná se o český překlad ruské výstavy připravené Sacharovovým centrem v Rusku (více informací najdete zde).
Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 20. května 2021 od 13 hodin ve Valdštejnské zahradě na Malé Straně. Výstava bude pro veřejnost otevřena do 12. července 2021.

 

Galerie