Přejít na hlavní navigaci
Sociální sítě

Mrkni na moje sociální sítě


Drobečková navigace

Kulatý stůl s litevským velvyslancem a zástupci litevského MZV

V rámci platformy Přátelé svobodného Ruska jsme se v Senátu zajímali o litevskou politiku vůči Rusku a Bělorusku. Jak funguje kombinace jednoznačné podpory Ukrajině, tvrdých sankcí vůčVitkauskas a ředitel litevské pobočky FreedomHouse Vytis Jurkonisých uprchlíků z těchto zemí? Dost přesvědčivě nám to vysvětlil zástupce litevské diplomacie Darius Vitkauskas a ředitel litevské pobočky FreedomHouse Vytis Jurkonis.

Litva sousedí s Běloruskem. Rusko ji ohrožuje mnohem víc než nás. Přesto Litva přijímá už léta tisíce politických uprchlíků z Ruska a Běloruska, za poslední dekádu kolem 10 tisíc osob. Česko pouhé stovky. Litevský systém prověřování těchto uprchlíků je rychlý, účinný a bezpečný.

Po vpádu ruských vojsk do Ukrajiny přijala pochopitelně také uprchlíky z Ukrajiny. Litva je prostorem svobody!

Litva patří k nejsilnějším podporovatelům Ukrajiny v Evropě, nejštědřejším dárcům v poměru k ekonomické síle. Je zastáncem nejtvrdších sankcí proti ruskému státu a všem, kteří z války profitují. V Litvě například už nemůžou jezdit auta s ruskou SPZ a pokud se taková na silnici objeví, jsou zabavena.

Lidé, kteří bojují za demokracii, proti agresi a diktatuře, jsou naši spojenci, ne nepřátelé. Přinášejí znalost svého prostředí a hodnoty, pro které byli ochotní riskovat.