Přejít na hlavní navigaci
Sociální sítě

Mrkni na moje sociální sítě


Drobečková navigace

Konference Klientelismus jako hrozba pro demokracii a tržní prostředí

Třináct předních českých expertů a expertek rozebíralo v Senát Parlamentu ČR klientelismus v Česku.

⚠️ Oligarchové a jejich společnosti si kupují politiky, zákony, regulace a veřejné mínění. Nehrají podle pravidel, a nikdo jim v tom moc nebrání. I kvůli tomu se naše ekonomika zadrhává a není místo pro nové firmy, inovace a start-upy.

⚠️ Česko má vysoký podíl miliardářů, kteří získali počáteční majetek díky konexím a díky nim dál bohatnou. HDP Česka je na 70 % západních ekonomik, ale české mzdy jen na 30–40 % třeba oproti Německu nebo Rakousku.

⚠️ V nízkých mzdách, vysokých cenách energií a potravin, v krizi bydlení nebo v nárůstu obliby populistů, tam všude můžeme vystopovat souvislost s tímhle nemocným systémem.

Cílem politiky není starat se o prosperitu jednotlivých podniků, ale občanů a společnosti. Jak to udělat? Dodržováním pravidel a trestáním jejich porušování!

⚠️ Máme dost regulací, ale nemáme ty správné. Dohledové instituce pracují, ale na to nejdůležitější často nedohlédnou. Bývalí premiéři a ministři se stávají lobbisty „náhodou“ v oblastech, o kterých předtím rozhodovali.

⚠️ Největší společnosti včetně těch, které poškozují životní prostředí, vysávají dotace a výhody, z vydělaných peněz neplatí férové daně, zato sponzorují politické strany. A média v jejich vlastnictví mezitím vedou veřejnou debatu úplně jiným směrem.

Existuje řešení!

  • Sledovat organizace jako Re-set, Arnika nebo Rekonstrukce státu a jejich články, studie, kampaně a doporučení.
  • Zajímat se, organizovat se, nenechávat věci být a bavit se o nich mezi sebou.
  • Sledovat tenhle profil, protože tady se budu tématu oligarchizace a klientelismu dál věnovat.
  • A volit ve volbách strany s transparentním financováním, které neberou peníze oligarchů.

Galerie